Youth Sports Feb. 14, 2018

Print Article

  • Courtesy photo The North Idaho Christian School boys basketball team won its third straight Mountain Christian League tournament championship Feb. 9-10 in Pullman. They were 14-0 in league and 3-0 in the tournament. The boys have won 47 consecutive league games in the three championship seasons. From left are James Kelly, Phil Connelly, Jordan Holmes, Wyley Pilgrim, Cross Pilgrim, Darian Kelly, Caden Benzinger, Josh Nicholson, Tyler Thorsness, head coach Shawn Thompson, Garrett White, Eli Winde, coach Zach White and coach Dave Kelly. Not pictured is Josiah Deak.

  • 1

    Courtesy photo Team Real Life wrestlers traveled to Richland, Wash., this past Sunday for the Falcon Frenzy wrestling tournament. Both wrestlers “double bracketed”, meaning that they wrestled in their own bracket as well as an additional bracket for heavier wrestlers of the same age. This was done to participate in additional matches and gain more experience. At left is Rider Seguine, who placed first in his weight bracket and 3rd in the heavier bracket and at right is Byson Huber, who placed first in both his and the heavier brackets.

  • 2

    Courtesy photo The Renovators U18 volleyball team went undefeated to win the 12-team Zoopalooza U18 tourney hosted by Club ZZU Volleyball Club on Sunday at the University of Idaho’s Memorial Gym. Next up is the Triple Crown in Salt Lake City this weekend. From left are coach Kari Chavez, Klaire Mitchell, Allison Munday, Taylor Tarble, Kaitlyn White, Reilley Chapman, Rachael Schlect, Arlaina Stephenson, Kelly Horning, Tessa Sarff and coach Mackenzie Hamilton.

  • 3

    Courtesy photo The North Idaho Christian School girls basketball team took 2nd place in the Mountain Christian League tournament Feb. 9-10 in Pullman. From left are head coach Jerry Bittner, Riley Anderson, Amber Attima, Savannah Seeley, Imelda Bresee, Mary Schlader, Courtney Monaghan, Gracie Gwin, Hailey Jo Parks, Trinity Knight, Jolie Parks, coach Mike Anderson, Jinny Choi, Sarah Hines and coach Kylee Andrews.

  • 4

    Courtesy photo The North Idaho Christian School junior varsity girls basketball team just completed their season undefeated, 15-0. The team this year was honored to have three foreign exchange students from Korea. In the front is Sarah Hines, left, and Kathy Ko; middle row from left, Jolie Ward, Jinny Choi, Anna Cho and Hailey Jo Parks; and back row from left, coach Mike Anderson, Trinity Knight, Rylee Overturf, Katie Weed and Courtney Monaghan.

  • Courtesy photo The North Idaho Christian School boys basketball team won its third straight Mountain Christian League tournament championship Feb. 9-10 in Pullman. They were 14-0 in league and 3-0 in the tournament. The boys have won 47 consecutive league games in the three championship seasons. From left are James Kelly, Phil Connelly, Jordan Holmes, Wyley Pilgrim, Cross Pilgrim, Darian Kelly, Caden Benzinger, Josh Nicholson, Tyler Thorsness, head coach Shawn Thompson, Garrett White, Eli Winde, coach Zach White and coach Dave Kelly. Not pictured is Josiah Deak.

  • 1

    Courtesy photo Team Real Life wrestlers traveled to Richland, Wash., this past Sunday for the Falcon Frenzy wrestling tournament. Both wrestlers “double bracketed”, meaning that they wrestled in their own bracket as well as an additional bracket for heavier wrestlers of the same age. This was done to participate in additional matches and gain more experience. At left is Rider Seguine, who placed first in his weight bracket and 3rd in the heavier bracket and at right is Byson Huber, who placed first in both his and the heavier brackets.

  • 2

    Courtesy photo The Renovators U18 volleyball team went undefeated to win the 12-team Zoopalooza U18 tourney hosted by Club ZZU Volleyball Club on Sunday at the University of Idaho’s Memorial Gym. Next up is the Triple Crown in Salt Lake City this weekend. From left are coach Kari Chavez, Klaire Mitchell, Allison Munday, Taylor Tarble, Kaitlyn White, Reilley Chapman, Rachael Schlect, Arlaina Stephenson, Kelly Horning, Tessa Sarff and coach Mackenzie Hamilton.

  • 3

    Courtesy photo The North Idaho Christian School girls basketball team took 2nd place in the Mountain Christian League tournament Feb. 9-10 in Pullman. From left are head coach Jerry Bittner, Riley Anderson, Amber Attima, Savannah Seeley, Imelda Bresee, Mary Schlader, Courtney Monaghan, Gracie Gwin, Hailey Jo Parks, Trinity Knight, Jolie Parks, coach Mike Anderson, Jinny Choi, Sarah Hines and coach Kylee Andrews.

  • 4

    Courtesy photo The North Idaho Christian School junior varsity girls basketball team just completed their season undefeated, 15-0. The team this year was honored to have three foreign exchange students from Korea. In the front is Sarah Hines, left, and Kathy Ko; middle row from left, Jolie Ward, Jinny Choi, Anna Cho and Hailey Jo Parks; and back row from left, coach Mike Anderson, Trinity Knight, Rylee Overturf, Katie Weed and Courtney Monaghan.

BOWLING

Sunset Bowling Lanes

Juniors

High Scratch Game Boy - Wyatt Grunwald - 258

High Scratch Series Boy - Luke English - 719

High Handicap Game Boy - Aaron Hast - 314

High Handicap Series Boy - Bently Goss - 786

High Scratch Game Girl - Ashley Kaufman - 268

High Scratch Series Girl - Charlotte Leach - 365

High Handicap Game Girl - Sophia Graff - 232

200 Games: Aaron Hast - 257; Tyson Bushell - 204; Wyatt Grunwald - 258; Ashley Kaufman - 202 & 268; Cody Davenport - 235; Luke English - 246; Jackson Davenport - 221

600 + Series - Wyatt Grunwald - 617; Cody Davenport - 625; Luke English - 719

Bantams

High Scratch Game Boy - Brandon Gallegos - 100

High Scratch 2-Game Series Boy - Jerimiah Michaels - 89

High Handicap Game Boy - Corbin Williams - 159

High Handicap 2-Game Series Boy - Reece Sorenson - 301

High Scratch Game Girl -Kaelyn Campbell - 86

High Scratch 2-Game Series Girl - Ruby Goodknight - 143

High Handicap Game Girl - Kaylinn Fisher - 176

High Handicap 2-Game Series Girl - Brylee Campbell - 316

River City Lanes

Feb. 10

PREPS

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Donny Shaw 170, 157.

HIGH SCRATCH SERIES — Donny Shaw 476, Blake Williams 352.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Keegen Stokey 134, Dakota Medina 129.

HIGH SCRATCH SERIES — Kaetlynn Moylan 318, Dakota Medina 317.

JUNIORS

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Neal Huber 233, Thomas Cord 223.

HIGH SCRATCH SERIES — Thomas Cord 597, Skyler Huber 567.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Mackenzie Couch 153, Tannis Iversen 145.

HIGH SCRATCH SERIES — Mackenzie Couch 409, Tannis Iversen 343.

BANTAMS

Age 7-8

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Jacob Moore 76, 66.

HIGH SCRATCH SERIES — Jacob Moore 142, Tristan Cord 113.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Kayla Tuttle 89, 72.

HIGH SCRATCH SERIES — Kayla Tuttle 161.

Age 6

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Logan Hartley 45, Kenton Still 39.

HIGH SCRATCH SERIES — Kenton Still 73, Logan Hartley 72.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Jaidynn Huber 51, 27.

HIGH SCRATCH SERIES — Jaidynn Huber 78.

RATHDRUM PARKS

AND RECREATION

Basketball

Feb. 10

Boys 5th and 6th grade

Hayden Triathlon – Michael Pearson (6), Connor Carvajal (6), Walind Armijo-Vickers (2), Aiden Marshall (2), Ryan Huntsman (2)

Rathdrum McDonald’s – Caleb Mason (6), Timothy Sheppard (6), Cannon Parsons (2), Asher Bowie (14), Damian Hoehne (4)

Stratford Building Corp. – Ryan Cain (6), Rowen Cain (2), Zachary Shultz (6), Isaih Schultz (4)

Lakeland Immediate Care – Jaden Ferrer (3), Christian Davis (2), Hans Pluid (2), Maverick Gerrior (2), Skyler Newton (4)

Lakeland Eye Clinic – Haydon Benson (7), Colson White (2)

Fishn’ Fools Bait Co. – Taylon Brawn (2), Ethan Antone (2), Aiden Ferris (2), Rylee Simmons (3)

Anytime Fitness – Ayden Carrasco (8), Elliot Hagenbarth (10), Lucas Vallieres (4)

Mary Gronley Real Estate – Aiden Gronley (2), Jace Penzkover (2), Ian Alapai (4), Xander Richardson (4)

Girls 5th and 6th grade

Lakeland Family Dental – Zoee Young (12), Madison Cheney (4), Marissa Higbee (2), Olivia Mcgreevy (2)

The Post Falls UPS Store – Brianna Coontz (2), Regan Wright (2)

Taylor Made Landscaping – Jessica Diller (2), Gheza Meloche (2), Johnna Taylor (2)

Shelby Catron Kelly Right Real Estate – Presley Lott (4), Nacree Kyllonen (2), Lindsey Linehan (2)

Coed indoor soccer

Feb. 10

Winter Kickers 3-4 year old

Lifetouch Blue – Lincoln Sclenker (1)

Dairy Queen Red – Sawyer Attebury (10), Macy Camburn (5), Archer Jackson (2)

Lifetouch White – Koen Lohmiller (6), Colton Backman (5), Easton Molitor (5), Tenley Molitor (5), Kacen Lohmiller (5)

Dairy Queen Grey – Austin Haller (3)

POST FALLS PARKS

AND RECREATION

Basketball

Feb. 10

1st/2nd Boys

Knudtsen Chevrolet-Maroon: Braxton Nagle 8 points, Nassin Smothers 12 points, Kason Stanaway 8 points

Knudtsen Chevrolet-Yellow: Tyson Beckett 2 points, Brayden Howard 6 points, Brody Miller 10 points, Noah Storlie 8 points

Knudtsen Chevrolet-Lime: Branson Morse 6 points, Nathan Sorensen 2 points, Corbin Tremayne 28 points, Blake Wise 14 points

Knudtsen Chevrolet-Aquatic Blue: Jackson Holley 6 points, Mason Jones 10 points, Jaymes Landsiedel 4 points, Micah Miller 6 points, Braden Nowlin 2 points

Knudtsen Chevrolet-Orange: Tristan Lange 6 points, Jeremiah Mebrahtu 6 points, Ryder Morgan 4 points

Knudtsen Chevrolet-Royal Blue: Conner Banks, 6 points, Kaytau Bryant 10 points, Gabriel Carlino 2 points, Braydon Greensky 24 points, Levi Mcintosh 2 points

Knudtsen Chevrolet-Grey: Corbin Owens 14 points, Elijah Ramirex 6 points, Brayden Schuler 12 points, Archer Seeds 4 points

Knudtsen Chevrolet-Kelly Green: Porter Berend 8 points, Tavion Cade 10 points, Jevvyn Lee 26 points, Carter McNearney 4 points, Jackson Sifford 4 points, Cash Vigil 2 points

Knudtsen Chevrolet-White: Ryker Allen 10 points, Trent Boardman 10 points, Deonte Swaney 6 points, Jaxson Switzer 2 points

Lakeview Financial-Grey: Tyler Boviall 4 points, Wyatt Langhans 10 points, Tate Merry 2 points, Cash Roberts 2 points, Reed Schilling 6 points

Lakeview Financial-Safety Green: Griffin Carpenter 22 points, Daniel Laycock 4 points, Brayden Leslie 6 points, Brooks Noland 4 points

Mendenhall Timber: Kailas Cohen 2 points, Kohen Hedge 2 points, Mason Leisure 6 points, Tristan Mendenhall 8 points, Collin Rzepa 8 points

American Fence: Madixx Barker 8 points, Lukas Naylor 6 points

Quality Stove: Blake Barnhart 6 points, Nate Bevacqua 6 points, Trevin Davis 4 points, Owen Mercier 2 points

1st/2nd Girls

Knudtsen Chevrolet-Sangria: Emma Beaty 8 points, Abby Brown 4 points, Embree Mckeown 10 points

Knudtsen Chevrolet-Purple: Anabel Bowie 12 points, Jaeli Hoffman 12 points, Kapree Kiefer 18 points, Amelia Liddiard 2 points, Cassidy Tebbe 6 points, Makena Tebbe 6 points

American Fence: Inga Carlson 2 points, Jorja Coppinger 12 points, Zayda Crane 4 points, Grace Ingle 6 pointss

Mendenhall Timber: Cadence Davis 2 points, Samantha Hudson 6 points

Knudtsen Chevrolet-Candy Pink: Brynlee Bower 4 points, Faith Harmon 4 points, Katalina Johnson 16 points

Quality Stove: Rylan Morrison 12 points, Lexie Picchione 16 points, Brie Pulsipher 6 points, Savannah Stevens 6 points, Taylor Wilcox 12 points

3rd/4th Boys

Knudtsen Chevrolet: Aiden Crawley 2 points, Josiah Lange 2 points, Cody Matthews 10 points, Carter Pratt 2 points, Collin Wright 6 points

Pape Material Handling: Eli Carlson 67 points, Beau McGee 4 points, Elliot Ries 7 points, Braeden Trom 4 points

Cannon Hill Industries: Raymond Brown 10 points, Brandon Felix 16 points, Hudson Kinney 13 points, Tannar Stern 8 points

Washington Trust Bank: Wyatt Blackorby 2 points, Ethan Fish 8 points, Cole Holley 8 points, Marcus Kuplack 2 points, Hayden Switzer 1 point

Hagadone Directories: Cruz Andrich 12 points, Phoenix Highfill 8 points, Jacob Holan 2 points, Aaron Johnson 6 points, Carson Zook 4 points

Wood Doctor: Josiah Curry 6 points, Evan Ehramntraut 4 points, Tucker Etherton 2 points, Jaden Spooner 12 points, Kaiden White 12 points

Nate’s New York Pizza: Karl Berend 11 points, Mattheww Eismann 2 points, Camden Pitzpatrick 2 points, Brady Navarrete 2 points, Caise Wright 2 points

Little Smiles Pediatric Dentistry: Chris Busch 2 points, Austin Haakinson 4 points, Joey Kamps 4 points, Skky Redli 4 points, Carter Rey 2 points, Michael Wilhelm 2 points

Northwest Specialty Hospital: Cyrus Coppinger 17 points, Kyson Ostlund 15 points, Kaleb Perry 2 points, Kyler Tunnell 4 points

Kootenai Animal Hospital: Tanner Boviall 4 points, Hayden Chafin 2 points, Vinnie Coffey 10 points, Ezra Kunkel-Cypher 4 points,

3rd/4th Girls

CDA Pediatrics: Gabriella Ceriello 6 points, Brooklyn Krzysiek 8 points, Jack-Lynn Parker 6 points, Kate-Lynn Partker 2 points, Piper Schlotthauer 4 points

Seright’s Ace Hardware: Taylor Floyd 4 points, Gracie Gurney 2 points, Sofia Holan 4 points, Olivia Langhans 6 points

Century Publishing Company: Gracie Lau 6 points, Madi Lau 8 points

Blue Dog RV: Finley Carpenter 4 points, Chloe Hite 4 points, Kylie Johnson 10 points, Karsytn Kiefer 12 points, Emery Summers 6 points

Brumbach Family Dentistry: Bree Anderson 4 points, Reagan Hutchison 2 points, Emery Stutheit 11 points, Liliana Tenney 2 points

Dickinson Insurance: Danilynn Ceriello 2 points, Jaya Felix 6 points, Olivia Hollenbeck 4 points

Post Falls Dairy Queen: Crissy Dolence 2 points, Miley Sund 14 points

Paul Bunyan: Victoria Ellwood 8 points, Bethany Miles 2 points, Isabelle Owen 4 points, McKinley Thomson 2 points

5th/6th Boys

7 Day Dental Smiles: Quentin Astrauskas 2 points, Kyle Chamberlain 2 points, Cole Coppinger 4 points, Hudson Jordan 2 points, Dominic Wilhelm 6 points

ATRN: Christian Coladonato 4 points, Xander Mauer 7 points, Ayden Pulsipher 15 points, Koehn Tunnell 10 points

Kootenai Electric Cooperative: Brock Carpenter 2 points, Nick Miller 8 points, Owen Nederhoed 4 points, Jackson Portner 6 points, Gavin Reynolds 4 points, Shaun Tidball 10 points

Advanced Benefits: Kellen Campbell 12 points, Braxton Cerise 4 points, Micah Jones 12 points, Mark Rubio 5 points, Parker Taus 2 points

American Mower & Saw: Brenden Gernert 2 points, Charles Guzman 4 points, Nick Hoagland 2 points, Rylan Scholler 13 points, Drew Zeller 14 points

Knudtsen Chevrolet: Tevin Burns 7 points, Connor Carver 14 points, JJ Douglas 2 points, Logan Lamb 2 points, Noah Weitzel 12 points

Key Dental Lab: Alexander Haakinson 2 points, Aiden Shamion 3 points, Jace Wagner 7 points

River City Animal Hospital: Hayden Langhans 2 points, Alex O’Neel 6 points, Evan Randall 5 points, Lucas Schulze 2 points, Lovie Weil 18 points

5th/6th Girls

Power House Electric: Amara Austin 6 points, Rebecca Brown 2 points, Aubrie Disterhaupt 6 points, Hazel Kunkel-Cypher 2 points, Abigail Treantenou 4 points, Paige Wilcox 2 points

Fox Trailers: Madison Anderson 10 points, Kendall Limesand 2 points, Hattie Owens 2 points, KC Porter 2 points, Corbyn Ziegler 2 points

Peach Orthodontics: Camryn Nichols 15 points, Jenna Sarff 16 points, Natalia Weil 2 points

Handy Andy Home Service: Kyndal Blair 8 points, Cadalyn Getchius 8 points, Gabrielle Zichko 6 points

7th-9th Boys

North Idaho College: Maddox Callihan 5 points, William Frear 4 points, Colton Schindler 9 points, Logan Schulze 2 points, Peter Taus 2 points, Lance Thompson 16 ponits

Bennett Realty Group: Jacob Ditto 12 points, Caleb Duce 2 points, Damon Grant 12 points, Tony Nelson 6 points, Sean St. George 1 point

Horizon Credit Union: Bryan Fakrieh 2 points Lukas Frandsen 6 points, Quinn Henry 12 points, Shawn Johnson 2 points, Isaiah Meredith 22 points, Noah Meredith 6 points, Nathan Weeks 9 points

River City Physical Therapy: Bradlee Drapeau 6 points, Tre Krzysiek 2 points, Keaton Landon 14 points, Kobi Love 4 points, Mason Miller 4 points, Cameron Rotchford 5 points, Camren Wells 6 points

Dr. Scott Johnson: Tanner Cox 5 points, Griffin Gosch 15 points, Jackson Gosch 2 points, Jesse Kemp 11 points, Xander Salzer 2 points

Rathdrum Recreation Team: Gavin Mooney 2 points, Robert Cain 17 points, Darren Gosch 6 points, Gabe Moats 4 points

HAYDEN RECREATION

Basketball

3-4 Grade Girls

Fred’s Plumbing: Kimiko Blickenderfer-6 pts, Chloe Crowley-4 pts, Jayden Reed-2 pts

Fuse Electric: Rylee Arrotta-2 pts, Krysten Moore-2 pts, Sophia Vignale-4 pts, May Wiglesworth-2 pts

Hayden Vision Source: Allison Carico-12 pts, Lyla Jensen-2 pts, Macy Murphey-2 pts, Macy Walters-4 pts

Northtown Beverage: Greta Nace-2 pts, Julia Peterson-16 pts, Madelyn Pratt-4 pts, Nora Walsh-2 pts

Synergy Cleaning: Chloe Burkholder-2 pts, Tabitha Lopez-4 pts, Helen Oyler-14 pts, Kira Taft-2 pts, Claire Thorpe-8 pts

Unwind W/ Therapeutic Massage: Piper Giovanelli- 6 pts, Kailee Kropf-2 pts, Dani Russell-2 pts, Dakota Stewart-2 pts, Ava Wickens-2 pts

3-4 Grade Boys

Garden Plaza of Post Falls: Sawyer Anderson- 12 pts, Wyatt Gordon-2 pts, Walker Hawn-14 pts, Brady Meehan-4 pts, Noah Radke- 4 pts

Idaho Central Credit Union:Lochlan Cleary- 2 pts, Hunter Davis-10 pts, Cooper Goodell-12 pts

Lakeside Pediatrics:Cameron Shoaff-2 pts, Dylan Shoaff- 4 pts

Lamb Trucking: Ethan Lamb-2 pts, Vance Palmer-2 pts, Milo Wright-4 pts

Lifetouch Photography: Payton Bateman-8 pts, Camden Johnson-6 pts, Tucker Locke-2 pts, Joey Proudfoot-10 pts, Maximillian Simpson-4 pts, Tyler Zachary-4 pts

Little Smiles Pediatric Dentistry: Tucker Ackerman-10 pts, Damien Brown-2 pts, Alex Carle- 4 pts, Brayden Dresser-2 pts

Rybeck Construction Inc.: Gavin Beckenhauer-8 pts, Sean Cehr-4 pts, Carter Dixon-2 pts, Jack Jenkins-4 pts, Logan Leveque-4 pts, Daniel Shoup-2 pts

Scott Carr Real Estate: Kellen Carr-2 pts, Micah Cooper-4 pts, Sawyer Henley-4 pts, Matthew Samms-6 pts, Ezra Secrest-4 pts, Troy Seymour-2 pts

5-6 Grade Girls

Andy’s Heating and Cooling: Elizabeth Hardy- 2 pts, Ashland Schnell- 6 pts, Lillian Sherar- 2pts

Dr. Dance Dentistry for Kids: Keira Botts- 5 pts, Emma Dionne- 10 pts, Aailyah Lopez- 6 pts, Hannah Rasmussen- 10 pts, Laythia Warner- 6 pts

Little Caesars Pizza of Hayden: Chloe Burke- 8 pts, Kyla Holte- 4 pts, Kiah Reed-4 pts

Precision Landscape: Lisa Barber- 4 pts, Sarah Russell- 2 pts, Chloe VanVolkinburg- 4 pts, Madison Wickens-2 pts

5-6 Grade Boys

Assure Drug Detection: C.J. Harshfield-3 pts, Luke Johnson-6 pts, Samuel Locke-2 pts, Henry Nace-6 pts

Lakehouse Grill: Cooper Craig-4 pts, Vaughn Higgins-6 pts, Carson Huston-2 pts, Cooper Lenz-16 pts, Braden McDougall-8 pts, Cole Meidinger-4 pts, Zachary Paslay-2 pts, Jacob Yetter-4 pts

Lancaster Market: Kaemon Barnett-10 pts, Keegan Bojorquez-2 pts, Gavin Duvall-6 pts, Jack Westray- 7 pts

Saturday Night, Inc.: Trenton Anderson-4 pts, Gabe Jone-2 pts, Grant Potter-6 pts, Isaac Rouse-6 pts, Andrew Throp-4 pts, Colter Wiltsie-11 pts

State Farm Jeremy Lacaria: Zane Blattstein-4 pts, Zeb Blattstein-4 pts, Maddox Le-2 pts, Nolan Oyler-2 pts, Maxwell Riley-10 pts

Steel Structures America: Elijah Abbott-2 pts, Keaton Cameron-8 pts, Titus Hudlet- 4 pts, Nolan Ludwig- 6 pts, Nathan Russell-2 pts, Sawyer Sternberg- 6 pts, Evan Williams - 3 pts, Dylan Wilson- 2 pts, Paxton Zimmerman- 8 pts

Super 1 Foods: Jarrett Dennis- 2 pts, Jett Kauer- 2 pts, Carson Morris-2 pts, Tyler Shoaff- 9 pts

Synergy Contracting: Kolbe Coey-10 pts, Tanner Franklin- 2 pts, Derek Goodell JR- 4 pts

7-8 Grade Boys

Lifetouch Photography: Tanner Allen- 2 pts, Corbin Bryntesen- 8 pts, Wyatt Howard- 11 pts, Isaiah Hudlet- 7 pts, Brody Singer- 6 pts, Canyon Smith- 5 pts, Andrew Stockham-6 pts, Tiger Williams- 2 pts

McDonald’s: Ryan Burnside- 2 pts, David Croyle- 2 pts, Taylor Michielli-2 pts, Cameron Michielli- 3 pts, Ethan Olson- 4 pts, Nathan Rings- 12 pts, Wyatt Sandford- 4 pts

Saturday Night, Inc.: Caleb Stidman- 2 pts, Tristan Williams- 22 pts

Trinity Church: Jose Bryan- 3 pts, Joshua Busby-1 pt, Turner Cox- 4 pts, Jake Serr- 9 pts

Standings

3-4 Grade Boys Competitive

Beastmode Ballers: 3-0

Brad Miles Insurance: 0-3

Bulldogs: 1-2

Hayden Cougars: 2-1

Holy Family Catholic School: 0-2

Husky Elite: 2-1

North Idaho Ballers: 2-1

North Idaho Christian School: 0-3

North Idaho Elite-Jettie: 1-1

North Idaho Elite-Johnston: 3-0

Silver Valley: 2-1

3-4 Grade Girls Competitive

Ace Drywall: 0-2

CDA Huskies: 1-1

North Idaho Elite: Butler 2-0

North Idaho Elite: Sisk 1-1

Post Falls Elite: 0-1

5-6 Grade Girls Competitive

CDA Elite: 2-0

North Idaho Avalanche: 0-2

North Idaho Christian School: 1-1

North Idaho Elite Brouse: 2-0

North Idaho Elite Miller: 1-1

The Wildcats: 0-2

5-6 Grade Boys Competitive

Holy Family Catholic School: 1-1

Lakeside Oral Surgery:0-2

North Idaho Christian School: 0-3

North Idaho Elite: 2-1

Red Dogs: 2-0

Wood & Delgado: 2-1

Vipers: 3-0

Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.

Information: 664-8176, Ext. 2019

Print Article

Read More Sports

PREP GIRLS BASKETBALL: Jessen shines as Timberlake fends off Post Falls

November 16, 2018 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press SPIRIT LAKE — Sophomore Brooke Jessen poured in 30 points for Timberlake, but the Tigers needed some late-game heroics from Taryn Soumas and McKeeley Tonkin to upend the visiting Post Falls Trojans 5...

Comments

Read More

NIC VOLLEYBALL: Cardinals lose, win on first day of NWAC tourney

November 16, 2018 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press TACOMA, Wash. — Sydney Bybee and Kayla Neumann had eight kills each for North Idaho College, which fought back from a five-set loss in its opener to beat Bellevue 25-22, 25-21 in a consolation match ...

Comments

Read More

NIC NOTES: A good test out of the gate for NWAC champion Cardinal men

November 16, 2018 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press When the North Idaho College men’s basketball team opens defense of its Northwest Athletic Conference championship on Saturday night, it might have the feel of last year’s title game all over again. ...

Comments

Read More

All-Intermountain League football

November 16, 2018 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press ALL-INTERMOUNTAIN LEAGUE FOOTBALL Most Valuable Player — Joey Follini, jr., Timberlake Offensive Player of the Year — Chase Gardom, sr., Timberlake Defensive Player of the Year — Justin Lehto, jr....

Comments

Read More

Contact Us

(208) 664-8176
215 N. Second St
Coeur d'Alene, Idaho 83814

©2018 The Coeur d'Alene Press Terms of Use Privacy Policy
X
X