Post Falls girls, Leonard, Magee shine at Sweeney

Print Article

LEWISTON — Melody Kempton won in both the triple jump and high jump for the Post Falls girls, who claimed the team championship at the season-opening Sweeney Invitational on Saturday in Lewiston.

Kempton also ran a leg on the school’s winning 4x200 meter relay team as the Trojans topped Coeur d’Alene by 12 points 120-108 for the team title.

“It was a good all-around team performance,” Post Falls coach Wade Quesnell said. “The young kids stepped up and had a great day.”

Grady Leonard of Coeur d’Alene swept the shot put and discus and Zac Magee won in the 200 and 400 for the Vikings, who finished third.

Lewiston’s boys won the team title.

BOYS

(WINNERS, Locals in Top 4)

TEAM SCORES — 1, Lewiston 106. 2, Walla Walla 102.5. 3, Coeur d’Alene 94. 4, Pullman 72. 5, Lake City 67. 6, Orofino 67. 7, Post Falls 65.5. 8, Timberlake 37. 9, Moscow 30. 10, Sandpoint 26. 11, College Place 25. 12, McCall-Donnelly 19. 13, Kellogg 17. 14, Clarkston 8. 15, Grangeville 3.5.

100 — 1, Thomas Redal, Lake City, 11.64. 2, Kyle Kazmerski, Lake City, 11.69. 200 — 1, Zac Magee, Coeur d’Alene, 22.64. 2, Parker Walton, Post Falls, 23.07. 4, Grant Clark, Lake City, 23.98. 400 — 1, Zac Magee, Coeur d’Alene, 49.18. 2, Alex Ayers, Lake City, 49.83. 3, Parker Walton, Post Falls, 50.75. 800 — 1, Josh Corgatelli, Moscow, 2:03.01. 1,600 — 1, Austin Byrer, Lewiston, 4:26.35. 4, Alex Walde, Coeur d’Alene, 4:35.82. 3,200 — 1, Austin Byrer, Lewiston, 9:35. 3, Chad Humphreys, Coeur d’Alene, 10:08.40. 4, Alex Walde, Coeur d’Alene, 10:17.50.

110 hurdles — 1, Joe Tingstad, Pullman, 16.13. 300 hurdles — 1, Alex Ayers, Lake City, 42.38. 4x100 relay — 1, Pullman, 43.63. 2, Lake City, 44.54. 4, Coeur d’Alene, 46.63. 4x200 relay — 1, Lake City (Jax Dunham, Austin Wiseman, Kyle Kazmerski, Thomas Redal), 1:34.60. 3, Post Falls, 1:35.40. 4x400 relay — 1, Lewiston, 3:44.20. 2, Coeur d’Alene, 3:44.40. 3, Timberlake, 3:44.50. Sprint medley — 1, Timberlake (Sam Dzuris, David Dickinson, Andrew Cazier, Logan Hunt), 4:07.60. 4, Coeur d’Alene, 4:18.50. Distance medley — 1, Coeur d’Alene (Gabe McCombs, Trey McArthur, Nolan Mullen-Huber, Chad Humphreys), 11:23.83.

Shot put — 1, Grady Leonard, Coeur d’Alene, 58-11 1/2. 4, Nate DeGraw, Post Falls, 41-8. Discus — 1, Grady Leonard, Coeur d’Alene, 152-5. High jump — 1, Mitchell Jacobson, Walla Walla, 6-8. 2, Tyler Trengrove, Post Falls, 5-10. Pole vault — 1, Connor McMurray, Coeur d’Alene, 11-6. 2, Elias Wing, Lake City, 11-6. 4, Cole Hooper, Sandpoint, 11-6. Long jump — 1, Matt West, Orofino, 20-10 1/2. 3, Spencer Bassett, Sandpoint, 19-4 1/2. Triple jump — 1, Mitchell Jacobson, Walla Walla, 44-4 1/2. 2, Tyler Trengrove, Post Falls, 41-9 1/2.

GIRLS

(WINNERS, Locals in Top 4)

TEAM SCORES — 1, Post Falls 120. 2, Coeur d’Alene 108. 3, Walla Walla 106. 4, Lake City 103. 5, Pullman 69.5. 6, Sandpoint 52. 7, Lewiston 46. 8, Moscow 45. 9, Timberlake 19. 10 (tie), McCall-Donnelly, Orofino 13. 12, Clarkston 12. 13, Kellogg 11. 14, Grangeville 10.5. 15, College Place 10.

100 — 1, Kate Wray, Moscow, 13.04. 2, Taryn Horvath, Coeur d’Alene, 13.32. 3, Katie Fleming, Post Falls, 13.51. 4, Jazmin Stockton, Sandpoint, 13.63. 200 — 1, Kate Wray, Moscow, 27.34. 2, Taryn Horvath, Coeur d’Alene, 27.42. 4, Katie Fleming, Post Falls, 27.89. 400 — 1, Tyler McCliment-Call, Post Falls, 1:04.02. 2, Bailey Shanahan, Post Falls, 1:04.30. 800 — 1, Elyria Kabasenche, Pullman, 2:27.28. 2, Jenna Gardiner, Post Falls, 2:29.92. 3, Riley Fowler, Coeur d’Alene, 2:34.30. 1,600 — 1, Elyria Kabasenche, Pullman, 5:25.36. 2, Caitlin Conway, Coeur d’Alene, 5:28.65. 4, Kassidy Hammond, Timberlake, 5:48.26. 3,200 — 1, Katherine Ruck, Moscow, 11:42.50. 2, Caitlin Conway, Coeur d’Alene, 11:46.30. 4, Sydney Shanahan, Post Falls, 12:00.50.

100 hurdles — 1, Klaire Mitchell, Lake City, 16.45. 2, Kinsey Freeman, Lake City, 16.80. 4, Talia Kane, Post Falls, 18.18. 300 hurdles — 1, Kinsey Freeman, Lake City, 49.00. 3, Brooke McClurkin, Coeur d’Alene, 49.40. 4x100 relay — 1, Coeur d’Alene (Taryn Horvath, Maddie Morris, Kayla Beach, Brooke McClurkin), 53.11. 2, Lake City, 53.33. 3, Sandpiont, 53.54. 4x200 relay — 1, Post Falls (Xana Kernodle, Melody Kempton, Bailey Shanahan, Katie Fleming), 1:50.18. 2, Lake City, 1:54.22. 4x400 relay — 1, Coeur d’Alene (Riley Fowler, Brooke McClurkin, Taryn Horvath, Maddie Morris), 4:19.60. Sprint medley — 1, Post Falls (Katie Fleming, Tyler McCliment-Call, Bailey Shanahan, Jenna Gardiner), 2:07.26. 3, Sandpoint, 2:11.48. Distance medley — 1, Post Falls (Jenna Gardiner, Tyler McCliment-Call, Jazzmin Kernodle, Sydney Shanahan), 13:50.21. 2, Sandpoint, 13:51.51. 4,Lake City, 14:44.63.

Shot put — 1, Emily Hernandez, Lake City, 36-1 1/2. 2, Jocie Osika, Lake City, 34-7 1/2. 3, Keara Simpson, Lake City, 33-11 3/4. Discus — 1, Jocie Osika, Lake City, 123-5. 2, Keara Simpson, Lake City, 11-8 1/2. High jump — 1, Melody Kempton, Post Falls, 4-10. Pole vault — 1, Haily Ruff, Walla Walla, 10-0. 2, Mackenzie Morris, Post Falls 9-0. 3, Madelyn Lauritzen, Lake Ciy, 8-6. 4, Allison Kirby, Timberlake, 8-6. Long jump — 1, Mackenzie Morris, Post Falls, 16-5. 2, Maddie Morris, Coeur d’Alene, 15-9. 3, Maddie Morgan, Sandpoint, 14-7 1/2. 4, Brooke McClurkin, Coeur d’Alene, 14-5. Triple jump — 1, Melody Kempton, Post Falls, 33-7.

Charter girls finish

sixth at Lapwai

LAPWAI — Coeur d’Alene Charter sprinter Brooklyn Cunningham finished third in the 100-meter dash, 200 and long jump, helping the Panther girls to a sixth place finish in the Central Idaho Invitational at Lapwai High.

Deer Park swept team titles.

BOYS

(WINNERS, Locals in Top 4)

TEAM SCORES — 1, Deer Park 128. 2, Troy 103. 3, Clearwater Valley 72.5. 4, Asotin 70. 5, Priest River 54. 6, Deary 46. 7, Cd’A Charter 39. 8, Prairie 33.5. 9, Genesee 31. 10, Colfax 29. 11, Kamiah 26. 12, Lake City 22. 13, Kendrick 20. 14, Lapwai 13. 15, Wallace 3.5. 16 (tie), Highland, Pullman 2.

100 — 1, Trey Pfefferkorn, Clearwater Valley, 11.58. 2, Matt Streeter, Cd’A Charter, 11.61. 4, Lance Hill, 11.88. 200 — 1, Chase Blazzard, Troy, 24.05. 400 — 1, Chase Blazzard, Troy, 53.34. 800 — 1, Cody Bollum, Deer Park, 2:01.50. 1,600 — Thomas Weakland, Asotin, 4:33.02. 3,200 — 1, Josh Lay, Troy, 10:41.98. 2, Jake Shoup, Cd’A Charter, 10:45.61.

110 hurdles — 1, Jayce Weinmann, Deary, 17:03. 3, Konner Durham, Priest River, 17.89. 300 hurdles — 1, Riley Wilson, Deer Park, 43.76. 4x100 relay — 1, Deer Park, 45.67. 4x200 relay — 1, Troy, 1:38.87. 3, Priest River, 1:41.16. 4x400 relay — 1, Deer Park, 3:46.06. Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Eli Putren, Matt Phillips, Jake Shoup, Landon Chang), 3:59.82.

Shot put — 1, Cody Whitmore, Asotin, 46-3 1/2. Discus — 1, Cody Whitmore, Asotin, 158-3. High jump — 1, Keith Kipp, Lapwai, 6-2. Pole vault — 1, Corbin Maltba, Priest River, 12-6. Long jump — 1, Dane Hall, Colfax, 17-9. Triple jump — 1, Mika Rives, Clearwater Valley, 38-3 1/2.

GIRLS

(WINNERS, Locals in Top 4)

TEAM SCORES — 1, Deer Park 141.5. 2, Asotin 135. 3, Colfax 79.5. 4, Clearwater Valley 44. 5, Deary 42. 6, Cd’A Charter 38. 7, Pullman 32. 8, Priest River 30. 9, Kamiah 25. 10, Prairie 22. 11, Troy 21. 12 (tie), Genesee, Highland 17. 14, Kendrick 11. 15 (tie), Timberline, Lake City, LaCrosse-Washtucna 7. 18, Wallace 6.

100 — 1, Julia Molina, Deer Park, 13.23. 3, Brooklyn Cunningham, Cd’A Charter, 13.57. 4, Enara Seiler, Priest River, 13.77. 200 — 1, Maisie McManus, Deary, 27.26. 3, Brooklyn Cunningham, Cd’A Charter, 28.56. 400 — 1, Maisie McManus, Deary, 1:02.58. 800 — 1, Anna Patterson, Deer Park, 2:45.49. 1,600 — 1, Libby Michael, Deer Park, 5:22.82. 3,200 — 1, Libby Michael, Deer Park, 11:35.21.

100 hurdles — 1, Parker Warwick, Colfax, 18.09. 3, Enara Seiler, Priest River, 18.62. 300 hurdles — 1, Abby Kirkham, Genesee, 54.68. 4x100 relay — 1, Colfax, 53.70. 3, Cd’A Charter, 55.11. 4x200 relay — 1, Colfax, 1:54.12. 4x400 relay — 1, Deer Park, 4:36.24. Sprint medley — 1, Deer Park, 2:04.23. 3, Priest River, 2:18.59.

Shot put — 1, Morgan Loughran, Clearwater Valley, 29-11 1/2. Discus — 1, Morgan Loughran, Clearwater Valley, 94-1. High jump — 1, Asha Campbell, Pullman, 4-8. Pole vault — 1, Alexie Smith, Colfax, 8-0. 4, Kaitlyn Moss, Lake City, 7-6. Long jump — 1, Adrienne Washington, Asotin, 14-7 1/2. 3, Brooklyn Cunningham, Cd’A Charter, 14-4. Triple jump — 1, Asha Campbell, Pullman, 31-6.

Print Article

Read More Sports

Prep baseball: Coeur d’Alene tops Lake City in opener; nightcap rained out

April 25, 2017 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press COEUR d’ALENE — Jackson Sumner gave up two hits over six innings, and also scored two runs, as the Coeur d’Alene Vikings defeated the visiting Lake City Timberwolves 3-2 in the first game of a 5A Inl...

Comments

Read More

CAMERON: Golfers, look out for slippery slopes

April 25, 2017 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press I nearly killed myself playing golf last Friday. Yes, it does sound funny, and I could play along with some hilarious lines, but unfortunately ... It actually happened. And the only reason I’m wri...

Comments

Read More

After inconsistent season, Lundqvist shining in postseason

AP

April 25, 2017 at 7:12 pm | GREENBURGH, N.Y. (AP) — After struggling through a subpar season by his standards, Henrik Lundqvist was at his best when the Rangers needed him in the first round. The 35-year-old goalie will aga...

Comments

Read More

Eric Thames bashes his way into Brewers' record book

AP

April 25, 2017 at 7:12 pm | MILWAUKEE (AP) — Eric Thames is bashing his way into the Milwaukee Brewers' record book. No adjustment period necessary for the bushy-bearded first baseman in his first season back in the majors ...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 664-8176
215 N. Second St
Coeur d'Alene, Idaho 83814

©2017 The Coeur d'Alene Press Terms of Use Privacy Policy
X
X